Runkokatsastukset

Katsastus on jokakeväinen seuran veneiden turvallisuustarkistus, jota edellytään seuran säännöissä ja venepaikkasopimuksessa. Joka viides vuosi (tai kun vene vaihtaa omistajaa tai seuraa, tai siihen tehdään merkittäviä korjauksia) tehdään peruskatsastus, joka koostuu kahdesta vaiheesta: runkokatsastuksesta, joka tehdään kun vene on maissa, ja toisesta vaiheesta, joka tehdään kun vene on vesillä purjehdusvalmiina. Voitte tarkistaa veneenne katsastuspapereistä, onko aika tehdä runkokatsastus (edellinen peruskatsastus oli vuonna 2008 tai aiemmin).

Runkokatsastukset alkoivat Rajasaaressa maanantaina 15.4 ja jatkuvat kunnes veneet ovat vesillä. Meillä ei ole mitään varausjärjestelmää, vaan jäsenet sopivat katsastusajankohdan jonkun seuran katsastajan kanssa. Jos vene ei ole Rajasaaressa vaan jossain mualla Helsingissa, katsastaja voi tulla veneelle. Jos veneesi on yksinkertainen trailerivene, runkokatsastus voi olla mahdollinen vesillelaskun yhteydessä.

Lisätiedot ja katsastajien yhteystiedot löydät Katsastus-sivulla. Kevätterveisin, katsastajat.

Kategoria(t): Ei kategoriaa. Lisää kestolinkki kirjanmerkkeihisi.