Kolkuttaako omatunto?

Aika moni on jättänyt laskunsa maksamatta! Maksamatta on telakka-, laituri- ja jäsenmaksuja.

Pieni kertaus pelisäännöistä. Jos telakkamaksu ei ole maksettu edelliseltä vuodelta telakkapaikka on mennyttä. Sama pätee laiturimaksuun. Maksamattomat laituripaikat myydään uusille jäsenille. Molemmille löytyy ottajia. Helsingissä on pulaa sekä venepaikoista keskustassa ja telakkapaikat ovat kiven alla. Jäsenmaksujen maksamatta jättäminen taas johtaa seurasta erottamiseen.

Asiat eivät valmistu ilman ihmisiä ja heidän työtään. Laskujen maksamisen vitkuttelu on hävytöntä niitä seuran jäseniä kohtaan, jotka omalla ajallaan käyvät yhä uudestaan läpi tilejä katsoakseen ovatko rahat tulleet, joutuvat sitten kerjäämään karhukirjeilla ja puhelinsoitoilla saatavia. Muutakin tekemistä veneilijällä olisi keväisin.

Jos on taloudellisesti tiukka paikka, ottakaa yhteyttä ja siirtäkää sopimalla eräpäivää. Seura on ollut aina joustava ja tullut vastaan.

Kategoria(t): Ei kategoriaa. Lisää kestolinkki kirjanmerkkeihisi.