Laiturit seilaavat pois Merihaanrannasta – väistösatamat Tervasaareen ja Lintulahdelle

Yksi aikakausi tulee päätökseensä kun Merihaan veneseuran laiturit siirtyvät Tervasaareen odottamaan veneilykautta 2023. Muutamia venepaikkoja säilyy työmaan aikanakin Merihaassa, nykyisen F-laiturin paikalla.

D-laituri puuttuu. Se on siirretty Merihaasta Tervasaareen.
Kuten kuvasta nähdään, D-laituri puuttuu. Se on jo siirretty Merihaasta Tervasaareen.

D- ja E-laiturit Tervasaareen

Kulttuurisaunan kupeessa sijainneet MVS:n pitkät ponttoonilaiturit eli D- ja E-laiturit siirtyvät siis ensi kaudeksi Tervasaareen. Joulukuun alussa siirrettiin D-laituri. E-laiturin siirto seuraa myöhemmin.

Tervasaaressa D- ja E-laiturit yhdistetään yhdeksi pitkäksi laituriksi. Uusi Tervasaaren väistösatama otetaan käyttöön keväällä 2023.

Seuran pienimmille veneille 10 paikkaa Merihaan Lintulahdelle

Tervasaaren laiturin lisäksi Merihaan veneseuralla on ensi kaudesta alkaen käytössään uusi kaikkein pienimmille veneille (soutuveneet, perämoottoriveneet) soveltuva laituri. Tässä pienvenelaiturissa on käytössä kymmenen pientä aisapaikkaa. Laituri sijoitetaan nykyisen F-laiturin (Tervasaareen siirtyvien purjeveneiden poijupaikat) tilalle Lintulahden altaaseen Merihaan pohjoispuolelle (ks. kuva)

Äärimäisen kökkö mukaelma tulevasta pienvenelaiturista Google Mapsin satelliittikuvaan.

Pääsataman paluu Merihakaan 2020-luvun toisella puoliskolla

Merihaan veneseuran pääsataman paluu Merihaanrantaan tapahtuu näillä näkymin 2020-luvun jälkipuoliskolla; tämän tarkempaa arviota on tässä vaiheessa mahdotonta antaa. Suunitelmien mukaan ranta täytetään ja rakennetaan valmiiksi asti ennenkuin uudet(?) venelaiturit rakennetaan Merihakaan.

Teksti ja kuvat: Olli Laine
Tervasaaren laiturikuvat: David Price

Kategoria(t): Kotisatama, Tiedotus Avainsana(t): , , , , , , . Lisää kestolinkki kirjanmerkkeihisi.